Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

la plimbare cu bb........

+3
mery.mary
Flory_83
allesia
7 participanți

In jos

la plimbare cu bb........ Empty la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de allesia Vin Feb 12, 2010 12:30 am

eu incerc sa ies la plimbare zilnic aproximativ cate o jumate de ora, dar am niste cunostinte care isi scot copilul afara cate 2 ore zilnic ,indiferent de temperatura care e afara, in ideea sa il "caleasca",nu vreau sa fiu rea dar mie mi se pare inuman, sa tii un copil de 6 luni in frig sa se caleasca si pt un om matur e mult,dragi mamici voi cum procedati?? sunt eu absurda??
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de Flory_83 Vin Feb 12, 2010 9:09 am

noi iesim afara aproape zilnic, dar nu am timp anume.....odata stam 10 min , alta data 1h....depinde de situatie si de ce treaba am pe afara
Flory_83
Flory_83
Mamica super
Mamica super

Mesaje : 201
Puncte : 684
Data de inscriere : 15/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Romania

http://life-care.forumgratis.ro/index.htm

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de mery.mary Vin Feb 12, 2010 1:32 pm

si noi iesim dar daca ploua nu iesim dar daca este vreme frumoasa mergem la plimbare la plimbare cu bb........ 968858
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de Madalina02 Vin Feb 12, 2010 4:45 pm

eu stau in functie de ce chef am daca e ger stam 30 min si daca nui asa frig ma duc la plimbare prin oras si de multe ori neau prins si 2 ore jumate 3
Madalina02
Madalina02
Mamica
Mamica

Mesaje : 186
Puncte : 887
Data de inscriere : 12/01/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de briana19 Lun Feb 15, 2010 12:09 pm

si noi iesim zilnik.....depinde de vreme cat stam afara.....daca e frumos si bria e bine dispusa stam mai mult
briana19
briana19
Mamica
Mamica

Mesaje : 70
Puncte : 198
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

http://bri3nutza-bria-19m.hi5.com

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de mery.mary Lun Feb 15, 2010 1:05 pm

si noi iesim afara dar daca ploua sau este ceata nu iesim in rest iesim in fiecare ziii abia asteptam vara sa fim non stop afaraa la plimbare cu bb........ 434107
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de dariacosminaa Lun Feb 15, 2010 10:33 pm

si noi esim in fiecare zi dac e timp frumos
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de lavy_david Vin Apr 02, 2010 9:20 pm

Plimbarea zilnica a copilului de 1 - 2 ani este absolut necesara. In orasele mari, unde copiii traiesc in apartamente, este o obligatie elementara si zilnica de a scoate copilul "la aer".

Odata ce copilul tau a facut primii pasi, poti introduce in rutina zilnica o scurta plimbare in parc sau intr-o alta zona sigura pentru copii, pentru a se bucura de aer si de exercitiile fizice. Acum este si varsta propice pentru un copil de a se indragosti de natura.

Este ideal ca aceste plimbari sa se faca in gradini si parcuri. Copilul este incantat cand este dus de mana sau purtat pe umeri. Terenurile de joc, arborii, florile, variatia peisajului sunt elemente stimulante pentru copil. Prezenta animalelor constituie o bucurie permanenta.

Iarna, plimbarile se vor face in gradina cea mai apropiata, unde sunt spatii amenajate pentru copii. Primavara, in zilele de sarbatoare, cu vreme favorabila, copilul va fi dus intr-un loc mai indepartat, de preferat o padure neaglomerata, unde se poate bucura din plin de natura, sau la gradina zoologica pentru a vedea "pe viu" animalele.

Exercitiul fizic il va face mai puternic si mai increzator in fortele proprii

Incurajeaza-l in fiecare zi pe copilul tau sa mearga un pic mai mult. Caruciorul poate sta la indemana atunci cand copilul oboseste, dar nu face din el un obicei de cate ori vrei sa-ti duci copilul din punctul A in punctul B, pentru ca nu va avea ocazia sa-si tonifice muschii picioarelor.

Pe masura ce creste in forta si are mai multa incredere mersul se va transforma in alergat, ceea ce inseamna ca si parintii pot incepe sa alerge cand au ocazia. Toata familia va bebeficia astfel de exercitiul fizic. Un alt mare plus este ca la sfarsitul plimbarii micutul tau va ajunge acasa si va dormi mai bine si mai profund decat de obicei.

Majoritatea parcurilor au aparate speciale de joaca pentru copii care fac exercitiile fizice sa fie si distractive in acelasi timp. Cu putin noroc copilul tau isi va face si prieteni in parc. Luati cu voi si o minge pentru ca micutul tau sa invete sa arunce, sa prinda si sa dea cu piciorul in ea.

In afara de parcuri, exista o multime de cursuri de sport pentru copiii mici unde pot invata sa inoate, sa faca gimnastica, sa practice un sport etc. Asa vei descoperi si daca are un talent real in materie de sport; tine minte ca aproape toti marii sportivi au inceput de mici!
lavy_david
lavy_david
Mamica
Mamica

Mesaje : 145
Puncte : 472
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 37
Localizare : barcelona,spania

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Apr 06, 2010 7:17 pm

da asa este noi nu mai mergem cu carutul o las sa faca gimnastica ca e cam grasuta
k masa la plimbare cu bb........ 772970 la plimbare cu bb........ 772970
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

la plimbare cu bb........ Empty Re: la plimbare cu bb........

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum