Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Antibiotice

2 participanți

In jos

Antibiotice Empty Antibiotice

Mesaj Scris de dariacosminaa Sam Feb 13, 2010 9:35 pm

Bolile cele mai frecvente la copii sunt bolile infectioase. Bacteriile cauzeaza boli infectioase. De la descoperirea antibioticelor aceste maladii nu mai sunt fatale in aceeasi masura (tuberculoza, pneumoniile etc nu mai fac acelasi numar de victime)
De la aparitia antibioticelor (prima a fost penicilina in 1940) unele bacterii au devenit rezistente la aceste medicamente.

Rezistenta la antibiotice se poate instala prin mai multe mecanisme:

Poate bloca patrunderea antibioticului

poate bloca medicamentul care patrunde in celula bacteriana

poate sa-si modifice structura, antibioticul nemaiputand actiona

poate sintetiza enzime care inactiveaza activitatea antibioticului

Genele bacteriei se pot modifica si apar bacterii cu mutatii care le fac rezistente. Prin multiplicarea acestor bacterii mutante apar microbi care pot infecta alte persoane si care nu vor raspunde la tratament..

Bacteriile rezistente pot sa transmita aceasta informatie genetica altor bacterii din mediu (nu sunt bacterii "fiice")

Cel mai frecvent cauza aparitiei bacteriilor rezistente este un tratament incorect: doze insuficiente, care nu sunt luate la timp, durata insuficienta a tratamentului.
Tratamentele cu antibiotice trebuie sa fie prescrise de medic (nuluti un asemenea medicament pentru ca il aveti in casa sau asa zice bunica ).
Respectati dozele si durata tratamentului prescrise de medic (in general cel putin cinci zile
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Antibiotice Empty Re: Antibiotice

Mesaj Scris de Flory_83 Mar Feb 23, 2010 10:41 am

eu sunt cam contra lor, numai in caz de urgenta mare
Flory_83
Flory_83
Mamica super
Mamica super

Mesaje : 201
Puncte : 684
Data de inscriere : 15/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Romania

http://life-care.forumgratis.ro/index.htm

Sus In jos

Antibiotice Empty Re: Antibiotice

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Feb 23, 2010 9:25 pm

si eu dar cind nu avem ce face trebe sa luam pt ca dupa apar complicati eu stiu ceam patit cu daria ca nu a fost tratata cum trebuia chear in spital
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Antibiotice Empty Re: Antibiotice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum