Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

4 participanți

In jos

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi Empty Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

Mesaj Scris de dolcemaria Mar Apr 06, 2010 2:02 pm

Infectia din jurul cordonului ombilicat la bebelusi este denumita omfalita si se manifesta prin aparitia aparitia infectiilor bacteriene in jurul cordonului ombilical.Aceasta infectie poate aparea in timpul nasterii sau imediat dupa nastere in primele zile.Bacteriile care provoaca aceasta infectie sunt:stafilococul auriu;streptococul de grupa B;streptococul piogen E.coli;Aceasta infectie poate aparea din cauza atingerii de catre personalul medical in timpul nasterii a bebelusului si dispar in aproximativ 5 zile de la inceperea tratamentului.Cel mai bine este sa mergem cu copilul la doctor pentru ca numai acesta ii poate prescrie bebelusului ce anume medicamente ii trebuiesc administrate pentru a scapa de aceasta infectie.
dolcemaria
dolcemaria
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 218
Puncte : 1309
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Sibiu

http://maria-pascu.blogspot.com/

Sus In jos

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi Empty Re: Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Apr 06, 2010 2:56 pm

doamne ajuta ca eu nu am avut treaba cu nici unul dintre copii mei
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi Empty Re: Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

Mesaj Scris de abi_floricel Mar Apr 06, 2010 7:03 pm

Nici eu, multumesc Domnului, n/am avut probleme cu Abi.
abi_floricel
abi_floricel
Mamica
Mamica

Mesaje : 62
Puncte : 349
Data de inscriere : 19/01/2010
Varsta : 42
Localizare : Teleorman

Sus In jos

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi Empty Re: Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

Mesaj Scris de mery.mary Mier Apr 07, 2010 12:13 pm

NIKI NOI NU AM AVUT PROBLEM,EEE CRED CA DACA NU E CURATAT OK SI STERILIZAT ATUNCI SE PROD INFECTIA SAU CAND ARE IN INTRERIORR
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

Infectia cordonului ombilicat la bebelusi Empty Re: Infectia cordonului ombilicat la bebelusi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum