Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stomatita retete naturale de tratament

2 participanți

In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dolcemaria Dum Mar 21, 2010 10:28 pm

Inflamatia poate fi cauzata de factori traumatici, toxici, microbieni sau chimici locali sau boli ca diabet, sifilis, febre eruptive, lichidele fierbinti, substantele iritative.
Se manifesta prin congestie, umflare (tumefieri), durere si uneori ulceratii, basicute sau depozite murdare alb-cenusii de fibrina precipitata. Cand scade rezistenta organismului ca in bolile infectocontagioase, bolile de sange, intoxicatii, microbii saprofiti care traiesc in mod obisnuit in gura copiilor, nu mai pot fi stapaniti de sistemul imunitar slabit si se inmultesc atacand mucoasa bucala pentru a ataca sistemul vascular din tot corpul. Apare intai o salivatie abundenta care curge, deoarece copilul nu poate inghiti din cauza durerilor la miscarea limbii. Gingia se inflameaza, apoi apar dureri submandibulare, ganglionii fiind invadati de microbi. Apar ulceratii dureroase.
Mucoasa se ingroasa si cade in formele avansate. Apare miros urat al gurii. y6p8715ys22gjp
Stomatita poate aparea si cu ocazia eruptiei unui dinte, cand sunt carii si nu se spala pe dinti.
Alimentatia trebuie sa fie lichida, fara alimente picante. Daca apare febra, trebuie chemat medicul.
• Urinoterapia cu urina din jetul de la mijloc. Se face tamponare cu un tampon de vata inmuiat in urina, pe limba, gingii, mucoasa gurii, lasand sa actioneze o ora. Apoi se poate manca. Procedeul se repeta de cateva ori pe zi.
• Intr-o cana de apa plata se pun 2 linguri de miere si zeama de la o lamaie.
• Se pun 2 linguri de tinctura de hrean in jumatate de pahar cu apa si se fac clatiri ale gurii. Tinctura de hrean se prepara astfel: se umple un borcanel cam 1/3 cu hrean ras, adaugand apoi pana la umplere alcool cat mai tare. Se lasa la macerat o saptamana si se strecoara presand hreanul. Tinctura se poate folosi si la tratarea tusei, guturaiului sau gripei (se ia cate 1 lingurita de 3-4 ori/zi). Extern, se foloseste pentru tratarea ranilor necrozate si a reumatismului.
dolcemaria
dolcemaria
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 218
Puncte : 1309
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Sibiu

http://maria-pascu.blogspot.com/

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dariacosminaa Dum Mar 21, 2010 10:39 pm

mersi ana
am citit dar nu stiu cum ee faza cu urina
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dolcemaria Lun Mar 22, 2010 10:10 am

Si eu am ramas uimita cand am vazut ca se foloseste urina la stomatita. Stomatita retete naturale de tratament 397319
dolcemaria
dolcemaria
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 218
Puncte : 1309
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Sibiu

http://maria-pascu.blogspot.com/

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Mar 23, 2010 5:22 pm

oricum cu urina nu am sa incerc dar sa sti ca urina este de multe ori eficienta la mai multe
cineva mia zis ca ea da copilul cu urina cind are rosu in git
acum nu stiu eu nu am incercat niciodata
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dolcemaria Mar Mar 23, 2010 6:50 pm

Da..am auzit si eu asta..si cica este ff buna pentru rosu in gatut...
dolcemaria
dolcemaria
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 218
Puncte : 1309
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Sibiu

http://maria-pascu.blogspot.com/

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Mar 23, 2010 9:43 pm

mie miar fi cumva sa incerc
mie groaza
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Stomatita retete naturale de tratament Empty Re: Stomatita retete naturale de tratament

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum