Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

3 participanți

In jos

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile Empty Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Mesaj Scris de dariacosminaa Sam Feb 13, 2010 12:21 am

Sa comunici cu un copil mic si mai ales sa il inveti sa fie respectuos si sa te asculte inca de la varsta cand abia incepe sa inteleaga lucrurile nu este deloc usor.
Este chiar una dintre cele mai mari provocari pentru parintii. In public, poate fi chiar un cosmar. Acasa, departe de alti factori care sa-i distraga atentia micutului, tot procesul devine ceva mai usor.

Tine cont insa ca nu exista o modalitate ideala prin care sa poti tine sub control in totalitate un copil mic. Exista doar cateva modalitati prin care iti poti creste sansele ca micutul tau sa te asculte si sa il convingi mai usor sa te asculte.

O modalitate simpla de a tine lucrurile sub control cel putin acasa, este sa respecti aceste 3 reguli: fii clara, concisa si invata sa te impui.

Fii clara!

In primul rand, fii cat mai clara atunci cand comunici cu copilul tau folosind un limbaj concret si specific. Mai precis, in loc sa folosesti replici de genul: “Mami vrea ca tu sa fii cuminte cand vin musafirii”, spune-i pur si simplu ce trebuie sau ce nu trebuie sa faca; niciodata ambele pentru ca o sa-l dezorientezi.

Pentru cei mici este mai dificil sa tina minte foarte multe lucruri. Asa ca e bine sa cantaresti si sa-i spui doar cele mai importante lucruri pe care le are de facut.

Sa-i vorbesti clar inseamna si sa scoti din limbaj cuvantul “nu”. In loc sa-i spui “Nu te urca pe masa”, alege mai bine sa te exprimi prin “Da-te jos de pe masa”.

Fii concisa!

Ti-ai dat seama deja, probabil, ca a fi clara inseamna si a fi concisa. Nu folosi prea multe cuvinte cand poti exprima acelasi lucru mult mai scurt.

Un copil de 2 ani intelege indicatiile, dar nu si explicatiile asa ca pastreaza-le pentru mai tarziu.

Impune-te!

Incearca sa elimini rasplata si formularile de tipul “daca... atunci...”. In loc sa spui “Daca esti cuminte vei primi jucaria preferata”, spune doar “Fii cuminte!”.

S-ar putea ca la inceput sa nu ti se para tocmai usor sa te impui asa in fata copilului tau atat de mic, dar e mai bine asa si te vei convinge mai tarziu.

Asa cum probabil te astepti deja, vor exista situatii in care, chiar si urmand aceste reguli, copilasul tau va sta pur si simplu in fata ta ca si cum ar spune: “fa-ma!”.

Atunci trebuie sa astepti momentul potrivit. Mai precis, in loc sa te lansezi intr-o cearta cu micutul tau, lasa lucrurile asa cum sunt si ocupa-ti timpul cu altceva pana cand copilul isi doreste ceva de la tine.

Daca iti cere de exemplu sa ii citesti o poveste si tu il rugasei sa-si stranga jucariile, ia-l de manuta si arata-i ca inainte ca tu sa-i citesti, el va trebui sa stranga jucariile. De cele mai multe ori functioneaza.
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile Empty Re: Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Mesaj Scris de Flory_83 Sam Feb 13, 2010 2:51 pm

asa e, dar.....teoria ca teoria, ca practica ne omoara Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile 607872
Flory_83
Flory_83
Mamica super
Mamica super

Mesaje : 201
Puncte : 684
Data de inscriere : 15/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Romania

http://life-care.forumgratis.ro/index.htm

Sus In jos

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile Empty Re: Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Mesaj Scris de dariacosminaa Sam Feb 13, 2010 3:37 pm

da ai dreptate la fel am zis si eu ....dar traba sa incercam chear daca nu ne iasa tot timpul
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile Empty Re: Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Mesaj Scris de briana19 Sam Feb 13, 2010 9:58 pm

trebuie de mic....Bria ii asa de atenta la mine cand o cert.....trebuie sa stie ca nu are voie sa faca anumite lucruri....poate spuneti ca sun rea.....da nu imi doresc un copil care sa se dea cu fundu de pamant ca ii trebe nu stiu ce prostie....normal ca are tot ce vrea....dar toate au o limita....si la jucarii si la dulciuri....parerea mea.....trebe sa invete sa pretuiasca jucariile....sa se bucure de ele.....nu azi le-am cumparat si maine is distruse.....normal se mai strica...nu sunt absurda.....da nici sa o vad k da cu ele de pamant sau eu stiu ce le mai trece prin minte......vreau sa o invat sa imparta si cu ceilalati....cand va fi mare o sa faca selectie la jucarii...sa-si aleaga ea cu care se joaca...cu ce nu...sa le dam la alti copii care nu au....
briana19
briana19
Mamica
Mamica

Mesaje : 70
Puncte : 198
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

http://bri3nutza-bria-19m.hi5.com

Sus In jos

Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile Empty Re: Comunicarea cu copilul mic. 3 sfaturi utile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum