Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

copilul meu nu mananca!!!!

4 participanți

In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de allesia Mar Apr 06, 2010 12:41 pm

Mamicile sunt intotdeauna ingrijorate atunci cand puiul lor refuza mancarea. Fie ca el are doar cateva luni sau cativa anisori. Si este firesc sa fie asa pentru ca mama este cea care isi hraneste copilul inca din prima zi.

Atunci cand el refuza mancarea de un anumit fel sau orice fel de mancare, cand nu vrea cu lingurita sau mananca prea putin, cand meniul lui se reduce la doar cateva alimente, mama se gandeste ca el nu este hranit suficient, ca nu va creste, ca substante esentiale ii vor lipsi.

Sigur ca toate aceste ganduri, temeri si multe altele nu sunt intotdeauna constiente dar ele alimenteaza o stare de nemultumire, tristete, ingrijorarea, nervozitate, uneori chiar furie sau revolta.

La un moment dat se intra intr-un cerc vicios din care mamicile nu mai pot iesi. Ele sunt suparate de refuzul copilului si asteapta masa cu inima stransa banuind ca cel mic nu va manca. Sunt agitate si ar face orice ca puiul sa manace.

De aceea apeleaza la tot felul de metode, cum ar fi sa-i dea sa manance in gura desi el poate manca singur, sa ia masa in alta parte, eventual la televizor sau in parc, sa-i distraga copilului atentia de la mancare, sa-l determine sa se joace si in acest timp sa-i dea mancarea ca sa n-o observe, sa amestece mancarurile care ii plac cu cele care nu ii plac etc.

De cele mai multe ori, toate aceste eforturi nu aduc rezultatele dorite. Cu tot chinul si "tehnicile", cel mic nu mananca mare lucru.

Mamele sunt foarte prinse in starea lor emotionala si nu-si dau seama ca o transmit copilului. Poate un copil sa manace impreuna cu o mama atat de tensionata?

Este unanim recunoscut faptul ca in timpul mesei este nevoie de o atmosfera calma pentru a ne putea concentra asupra a ceea ce mancam, pentru a simti gustul alimentelor, mirosul lor, aspectul, pentru a mesteca si inghiti.

De aceea, este nevoie de o pozitie confortabila, in niciun caz in picioare, pe olita sau in fuga. Copilul stresat, somnoros, pe care il doare ceva, plictisit, certat sau preocupat cu altceva nu poate manca la fel ca unul linistit si interesat de mancare.

Adultii vorbesc mereu despre "lipsa de pofta de mancare". Ea este adesea confundata cu foamea. Insa de multe ori copiilor, mai ales celor mici le este foame si totusi nu mananca. Pentru asta exista explicatii mai superficiale (copilul este mofturos, nu-i place felul respectiv de mancare, nu mananca singur, nu vrea cu lingurita, prefera o anumita persoana si nu alta cu el la masa etc) si mai profunde care cauta sa se apropie de starea lui si de relatia copil-adult.

O cale buna de a intelege ce se intampla cu copilul este aceea de a incerca sa ne punem in pielea lui. Atat unui copil cat si unui adult, ii piere pofta de mancare daca il doare ceva, este nervos sau speriat. Asa ca starea adultilor este foarte importanta si de asemenea atmosfera din timpul mesei.

Alte aspecte care v-ar putea fi de folos sunt:



Copiii mananca mai bine si mai cu pofta cand o fac singuri decat cand li se baga in gura

Este bine sa i se spuna numele mancarurilor si copilul sa stie ce mananca

Sa nu faca altceva in timpul mesei

Adultii sa manance impreuna cu copilul la masa

Sa fie incurajat sa manance singur chiar daca nu poate tine bine lingurita in mana sau se murdareste pe hainute.
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de abi_floricel Mar Apr 06, 2010 12:46 pm

Interesant articolul! Bravo, Alessia!
abi_floricel
abi_floricel
Mamica
Mamica

Mesaje : 62
Puncte : 349
Data de inscriere : 19/01/2010
Varsta : 42
Localizare : Teleorman

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de allesia Mar Apr 06, 2010 12:50 pm

eu ma bat de aceasta problema de cand am inceput diversificarea...desi nu se vede pe andrei ,refuza sa manance ..uneori nu stiu cu ce traieste...fetelor!poate ma ajutati cu niste sfaturi!
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de mery.mary Mar Apr 06, 2010 12:56 pm

nu stiu alessia si eu am aceisa probleme cu mara uneori traiesti numai cu san nu stiu ce sa zicc eu zic ca sanul este de vinaaa
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de abi_floricel Mar Apr 06, 2010 12:59 pm

Acelaşi lucru l-am văzut la nepoţelul meu de 1 an şi 5 luni... Deşi e cu 9 luni mai mare ca Abi, el papă mai puţin... Abia, abia un iaurţel, câteva linguriţe de ciorbică cu pâine şi cam atât...Nu tu fruct, cereale... În schimb e dependent de "sisi"...pur şi simplu o dezbracă pe cumnata dacă nu îi dă...Suge des dar puţin... Abi suge şi ea dar nu e dependentă, papă bine...avem mese regulate... Nu mi-a plăcut deloc cum papă el... I-am propus să nu-i mai dea ţiţi de câte ori cere, să-i facă program, nu cum cere gata să-i dea să sugă... În ultima zi cât am stat la ei a păpat mai bine...dar tot puţin pt vârsta lui... Şi are aşa o energie, mă miram cu ce trăieşte... Nu ştiu cum e cazul lui Andrei, el e dependent de ţiţi dar îi dai des, de câte ori cere? Într-o zi am numărat, cumnata i-a dat de vreo 8 ori, plus că o trezeşte de nu ştiu câte ori noaptea...
abi_floricel
abi_floricel
Mamica
Mamica

Mesaje : 62
Puncte : 349
Data de inscriere : 19/01/2010
Varsta : 42
Localizare : Teleorman

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de allesia Mar Apr 06, 2010 1:05 pm

Andrei suge doar inainte de culcare la amiaz si seara iar noaptea se trezeste de 2-3 ori dar asa numai de dor...in cateva minute i-a somn la loc...
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de abi_floricel Mar Apr 06, 2010 1:07 pm

Deci nu e dependent aşa ca Beni, nepoţelul... Şi îţi refuză mâncarea din start sau ciuguleşte puţin?
abi_floricel
abi_floricel
Mamica
Mamica

Mesaje : 62
Puncte : 349
Data de inscriere : 19/01/2010
Varsta : 42
Localizare : Teleorman

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de allesia Mar Apr 06, 2010 1:09 pm

flori,eu sunt necajita pt ca refuza mancarea gatita ...fructe mai mananca dar in rest e teroare ...am incercat toate variantele ...nu e slab dar laptele de la mine si niste fructe nu sunt suficiente ...
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de allesia Mar Apr 06, 2010 1:11 pm

uneori nici nu vrea sa guste din mancarica ...alteori mananca cateva lingurite si gata ...nu stiu ce sa mai fac ...
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de mery.mary Mar Apr 06, 2010 1:50 pm

mara suge des si putin nu ai cum sa o dezvetiii sa i dai reglat ca tipaaaa
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de dariacosminaa Mar Apr 06, 2010 2:52 pm

uni copii sunt mincaciosi iar alti nu si la mine daria minca orce ce ai dau si minca foarte bn dar uite ca cu adi trebe sa ma cert sa mince asa era si cind era mic
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

copilul meu nu mananca!!!! Empty Re: copilul meu nu mananca!!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum