Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici si Scutecei
Bine ati venit pe forumul Mamici si Scutecei . Pentru a putea vedea toate topicurile si sa cititi in ele sa va docmentati va rugam sa va inregistrati . Multumesc .
Mamici si Scutecei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

+2
Flory_83
dariacosminaa
6 participanți

In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de dariacosminaa Vin Mar 19, 2010 3:12 pm

Ai un copil stangaci? Nu trebuie sa intri in panica sau sa il privesti ca pe un " copil cu probleme ". Este foarte posibil ca, peste cativa ani, sa constati ca ai un copil mai talentat si mai indemanatic decat te-ai fi asteptat. Tot ce trebuie sa stii este sa ai multa rabdare, sa il ajuti si sa il incurajezi in tot ceea ce va face el de-acum incolo, si sa stii cu ce anume ai de fapt de-a face.

Conform statisticilor, in prezent aproximativ 15 % din populatia adulta din intreaga lume este stangace (conform altor date, intre 8-10%). Nu este ceva ce ar trebui sa ne ingrijoreze peste masura, si nici sa il consideram drept un handicap, asa cum nu este nici o regula privind caracterul ereditar, parintii putand fi de exemplu dreptaci dar sa aiba un copil stangaci.
Cand si cum stim daca avem un copil stangaci

Daca este dreptaci sau stangaci se poate observa pe la varsta de 5-6 luni, cand se poate sesiza tendinta copilului de a dormi mai mult pe partea stanga sau pe partea dreapta, de a apuca obiectele in mod preferential cu manuta stanga sau dreapta ori faptul ca misca mai mult piciorusul stang decat pe cel drept. Mai tarziu, dupa varsta de 2 anisori, cand incepe sa deseneze, se observa si mai clar tendinta lui de a fi mai degraba stangaci decat dreptaci sau invers: foloseste numai manuta stanga sau dreapta ca sa apuce cana, lingura, sa aseze jucarii, sa tina un creion, sa dea paginile la o carte etc.

Exista de altfel o serie de teste care ne pot ajuta sa ne dam seama cu certitudine daca avem sau nu un copil stangaci:
- Se arunca o minge spre picioarele copilului si se observa cu ce picior o loveste.
- Se ruleaza o hartie in forma de tub si i se cere copilului sa priveasca prin ea, urmarind cu care ochi o va face.
- I se da un ceas si i se cere sa asculte ticaitul, urmarind cu care ureche va asculta.
Educatia copilului stangaci

Nu mai este nici o indoiala: aveti un copil stangaci. Atunci trebuie sa stiti ca a lucra cu el va fi o adevarata provocare, atat pentru voi, in calitate de parinte, cat si pentru educatori sau invatatori. Educatia lui va cere multa rabdare si implicare, iar ceea ce este foarte important este sa ii fie insuflata copilului increderea in el, fara a fi fortat in vreun fel.

Sa manance si apoi sa scrie sunt primele mari incercari din viata lui. La inceput va varsa aproape tot din lingurita, insa cu timpul va deveni mai indemanatic si va folosi lingura la fel de bine ca si un copil dreptaci. Primele incercari de a scrie vor fi mai degraba niste mazgalituri urate. Copii stangaci au tendinta de a face literele si cifrele invers, insa nu trebuie facuta o tragedie din asta si nici nu trebuie certati sau pedepsiti. Cu intelegere, ajutor si perseverenta ei vor reusi in timp sa isi corecteze greselile si sa scrie sau sa deseneze la fel de bine ca si restul copiilor.

In orice ve-ti face impreuna trebuie sa tineti seama de faptul ca un copil stangaci oboseste mai repede, iar explicatia ar fi aceea ca muschii mici ai mainii obosesc mai repede la stangaci decat la dreptaci. Atunci cand il inscrieti la scoala aduceti la cunostinta invatatoarei faptul ca aveti un copil stangaci si asigurati-va ca va primi tot sprijinul de care va avea nevoie.
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de Flory_83 Sam Mar 20, 2010 4:44 pm

asa e
cunosc persoane care sunt stangace si sunt mult mai indemanatice decat unele pers dreptace care zici ca au 2 maini stangi COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL 879705
Flory_83
Flory_83
Mamica super
Mamica super

Mesaje : 201
Puncte : 684
Data de inscriere : 15/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Romania

http://life-care.forumgratis.ro/index.htm

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de dolcemaria Sam Mar 20, 2010 5:17 pm

Da..si eu cunosc o fetita stangace..si este foarte talentata COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL 784443
dolcemaria
dolcemaria
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 218
Puncte : 1309
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 41
Localizare : Sibiu

http://maria-pascu.blogspot.com/

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de mery.mary Sam Mar 20, 2010 10:33 pm

si mateii saracul ee stangaci dar edcuatoaree la certat nu am stiut si toate le face cu stanga numaid e scris scrie du drepata ca la certat eaa si eu nu am stiutt si scrie du dreapta dar scrie in dreapta spre stanga nu din stanga spre drepata
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de allesia Sam Mar 20, 2010 10:56 pm

cred ca si andrei e stangaci ,are fff mare indemanare cu mana stanga insa vom vedea in timp ,e inca micut
allesia
allesia
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 216
Puncte : 1407
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 42
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de mery.mary Dum Mar 21, 2010 10:20 am

si ai mei seamana pee mineee
mery.mary
mery.mary
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 469
Puncte : 2523
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 38
Localizare : sag-timis

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de lavy_david Dum Mar 21, 2010 12:04 pm

interesant subiect,,,o sa ma uit si eu la david sa vedem cu care manuta are mai multa indemanare
nu m-am gandit la asta pana acum...
lavy_david
lavy_david
Mamica
Mamica

Mesaje : 145
Puncte : 472
Data de inscriere : 11/01/2010
Varsta : 37
Localizare : barcelona,spania

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de dariacosminaa Dum Mar 21, 2010 2:42 pm

si eu sunt stingace
aditu nu e dar daria foloseste mai mult mina stinga
o sa mai vad si eu pe parcurs
macar atit sa semene cu mine
dariacosminaa
dariacosminaa
Moderatoare
Moderatoare

Mesaje : 560
Puncte : 1727
Data de inscriere : 21/01/2010
Varsta : 41
Localizare : arad

Sus In jos

COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL Empty Re: COPILUL STINGACI--UN COPIL PERFECT NORMAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum